Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
Berkshire Sterile SatPax™ Polx™ Nonwoven
Sterile SatPax™ Polx™ Nonwoven is a 100% polyester hydroentangled nonwoven wiper recommended for ISO Class 5 and above environments. It is an extremely soft and pliable wiper ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection.
Berkshire Choice™ SatPax 500 Wipes
Cleanroom wipes that are composed of a hydroentangled nonwoven blend of 60% cellulose and 40% polyester, with three saturation levels of isopropyl alcohol and DI water.
Berkshire Sterile SatPax™ 550
Clean 100% melt blown polypropylene pre-wetted wipes provide cost effective and easy to use solution versus traditional bulk handling of solvents, squirt bottles and dry wipes
Berkshire™ Gamma Wipe™ 120 Cleanroom Wipers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Gamma Wipe™ 120 is a sterile cleanroom laundered 100% polyester knit wiper.
| Construction | Knit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | For cleaning sterile laminar air flow units, barrier isolators and bio-containment units |
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/05, REACH |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | For use in ISO Class 4 and higher sterile environments where microbial exclusion is demanded, excellent for cleaning medical devices |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Compatibility | Common cleaning and disinfecting solutions |
| Sterility | Non-sterile |
| Edges | Knife Cut |
| Absorbancy | Highly Absorbent |
Berkshire SatPax™ Stencil Cleaner Wipes
Safe, fast- drying, and odor-free cleaner wipes that quickly and effectively remove all types of solder pastes and adhesives used in electronic assembly manufacturing.
Berkshire™ Non-sterile SatPax™ MicroSeal™ VP Wiper
This polyester, cleanroom laundered wiper is recommended for ISO Class 3 and above environments. Comes pre-wetted with 70% USP Grade IPA and 30% deionized water.
Berkshire™ Gamma Wipe™ VP Wiper
This polyester, cleanroom laundered wiper is recommended for ISO Class 3 and above environments, providing the highest level of cleanliness and chemical compatibility.
Berkshire Gamma Wipe™ Polx™ Nonwoven
Ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection.
Foamtec FirmWIPE™ Foam Wipers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers fiber-free wiping in applications where durability and fast wicking, without dripping, are desirable
Vileda Professional™ R-MicronQuick™ Wipes
Superior microfiber cleaning performance from R-MicronQuick™ Wipes now made from 70% recycled material.
| Width (English) | 16 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 38 cm |
| Product Type | Wipe |
| Length (English) | 15 in. |
| Material | Microfiber |
| For Use With (Application) | Cleaning and Wiping of All Hard Surfaces |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 40 cm |
| Construction | Knitted |
|---|---|
| Width (English) | 12 in. |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Product Type | Pre-saturated Wipe |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO Class 5 |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
High-Tech Conversions Select-Sat Nova-Tech Poly-Cellulose Cleanroom Wipes, Saturation-Ready
Select-Sat Nova-Tech Poly-Cellulose Dry Cleanroom Wipes, Saturation-Ready are cleanroom-packaged in a reusable custom made container and ready to be saturated with the solvent of your choice.
Foamtec International MiraSAT™ Microfiber Sealed Edge Cleanroom Wiper, 100% Ultrapure Water
MiraSAT™ Microfiber Sealed Edge Cleanroom Wiper presaturated with 100% Ultrapure Water, packaged in a resealable bag.
| Color | White |
|---|